6 lipca 2024 podczas Etno Tuczno Festiwalu dziedziniec zamku w Tucznie stał się miejscem organizacji pokazów, warsztatów, koncertów i jarmarku. A wszystko dzięki zaangażowaniu członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Ma-Lwa. Piąta odsłona festiwalu to kilkadziesiąt stoisk, tłumy odwiedzających, brak miejsc parkingowych w pobliżu i profesjonalna scena.

Na Jarmarku Białej Damy można było poznać i kupić produkty lokalnych twórców i wytwórców. Było rękodzieło, drewniane zabawki, wiklina, ekologiczne kosmetyki i świece, ręcznie malowane katany, nerki uszyte z resztek materiałów, a także lokalny cydr, kiszonki, przetwory owocowe i warzywne, miody i potrawy przygotowane przez lokalne koła gospodyń. Karol Okrasa przeprowadził na scenie otwarty pokaz kulinarny, który (i którego efekty) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Goście festiwalu ustawili się w długiej kolejce, żeby spróbować sarniny z kopytkami i buraczkami. 

Dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze warsztaty i animacje. Odbywały się więc m.in. warsztaty bębniarskie, garncarskie, wikliniarskie, decoupage, malowania drewnianej biżuterii i wykonywania linorytów, joga śmiechu, gry planszowe i zaplatanie wianków.

W część muzycznej z pierwszym koncertem po trwającej 6 lat przerwie zagrał reggae’owy  zespół Bezjahzgh, muzyczno-taneczna Alameda,  Moribaya, grająca afrykańskie etno i folkowe Svahy.

Strategicznymi sponsorami Etno Tuczno Festiwalu są: gmina Tuczno i Gminny Ośrodek Kultury w Tucznie, Nadleśnictwo Tuczno i Człopa, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz KGW Ma-Lwa.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Gazeta Wałecka.

Autor: Agnieszka Gajzler