9 października 2024 roku odbyło się seminarium naukowe, które zorganizowane zostało przez Wielkopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego w ramach obchodów Roku Władysława Zamoyskiego. Z tej okazji powstało wydawnictwo o tym samym tytule „Hrabia Władysław Zamoyski dla dobra rodzimej przyrody” pod redakcją naukową Władysława Chałupki oraz Dariusza J. Gwiazdowicza. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym okolicznościowym opracowaniem.

„W dniu 3 października 2024 roku upłynęło sto lat od śmierci he. Władysława Zamoyskiego, wybitnego patrioty, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. W czasach gdy naszego kraju nie było na mapach, jego wizjonerska postawa i dbałość o dobro Narodu były wartościami, na których można było budować zręby przyszłego państwa Polskiego. Krótko przed śmiercią wyraził wolę, aby cały jego majątek, cenne przyrodniczo obszary w Wielkopolsce i Tatrach, np. Morskie Oko, a także wyjątkowe zbiory Biblioteki Kórnickiej zostały przekazane Narodowi Polskiemu.

W dzisiejszych czasach kryzysu wartości patriotycznych, które są nieraz sprowadzone do ulicznych awantur i starć z policją podczas Dnia Niepodległości, głębokie zrozumienie symboli narodowych, znaczenie pracy organicznej czy dbałość o dobro wspólne nabierają innego znaczenia. W tym kontekście postawa patriotyczna hr. W. Zamoyskiego może być wzorem do naśladowania, źródłem inspiracji także i dziś. Dlatego cieszy fakt, że w setną rocznicę jego śmierci Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego.

Każdy rok jubileuszowy to wyśmienita okazja do spojrzenia na czasy minione z dzisiejszej perspektywy. Pewien dystans historyczny pozwala wtedy dostrzec rangę i znaczenie określonych wydarzeń i faktów oraz daje możliwość bardziej wnikliwej ich oceny. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj z bliskiej odległości czasowej nie widzimy wielkości tego, czego jesteśmy świadkami. Aby lepiej zrozumieć poglądy hr. W. Zamoyskiego, jego system wartości oraz poczucie patriotyzmu, warto zaglądnąć do dokumentów czy korespondencji, jaka powstała ponad 100 lat temu. Na przykład w liście z 1913 roku do swojej kuzynki hrabia napisał:

” Majątku, jaki mi Bóg w ręce oddał nigdy nie uważałem za własność moją lecz za własność Polski w czasowym moim posiadaniu, własność, z której mi uronić niczego nie wolno, która Ojczyźnie jedynie, a nie mnie służyć ma. Na potrzeby moje osobiste nigdym z Kórnika centa nie wziął”.

Niebagatelne są zasługi hr. W. Zamoyskiego w dbałości o rodzimą przyrodę, a dziś często są powtarzane jego słowa: „Chronić, by móc korzystać, i korzystać, by mieć zachętę do lepszej ochrony”, które są ciągle aktualne. W 100-lecie śmierci hr. W Zamoyskiego Polskie Towarzystwo Leśne postanowiło przypomnieć właśnie ten aspekt aktywności hrabiego. Zaproszeni Autorzy pochylili się nad tą problematyką, przypominając często nieznane obszary, na których przemieszczał się właściciel najpiękniejszych zakątków Tatr. Serdecznie im za to dziękujemy, a Czytelników zachęcamy do zapoznania się niniejszym opracowaniem, które wierzymy, że będzie źródłem wielu inspirujących przemyśleń.”

Władysław Chałupka, Dariusz J. Gwiazdowicz

Kórnik, 9 października 2024 r.