W imieniu własnym oraz współorganizatorów pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w przygotowywanej konferencji pod tytułem ,,Ziemianie – przedsiębiorcy i społecznicy w czasach Władysława Zamoyskiego (1853-1924)”, która odbędzie się 19 i 20 listopada br. w pałacu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Jest to kolejna konferencja współtworzona przez dobrzycką instytucję wspólnie z Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie , Fundacja Zakłady Kórnickie, Biblioteka Kórnicka , PAN i prof. Lechem Szajdakiem. Ma ona na celu poszerzanie wiedzy dotyczącej pracy organicznej, a także przedstawienie wybitnych postaci, nie tylko z regionu Wielkopolski, zaangażowanych w budowanie niepodległej Polski.

W tym roku tematem konferencji będą właściciele ziemscy, którzy swoją przedsiębiorczą postawą wprowadzali idee pracy organicznej w życie, a społecznym zaangażowaniem udowadniali, że współpraca i mobilizacja może być kluczem do uzyskania niepodległości. W roku Władysława Zamoyskiego, inspirując się jego postawą, chcielibyśmy przypomnieć innych ziemian, realizujących prace mające na celu rozwój gospodarczy i społeczny dawnej Polski. Obok tak znanych i zasłużonych postaci związanych z początkami pracy organicznej, jak Dezydery Chłapowski, Gustaw Potworowski, Maksymilian Jackowski czy właśnie Władysław Zamoyski, chcielibyśmy bliżej zająć się dziś zapomnianymi realizatorami ich myśli – zarówno działaczami szczebla centralnego, jak i ziemianami, którzy swoją działalnością organizacyjną, a często osobistym przykładem modernizowania stosunków społeczno-gospodarczych, zaznaczali swój wpływ w obrębie danej ziemi czy powiatu.

Kartę uczestnictwa i program wydarzenia znajdą Państwo w linku:

https://www.dobrzyca-muzeum.pl/kartka.php?id=930