Hrabia Władysław Zamoyski przyszedł na świat 18 listopada 1853 roku. W setną rocznicę jego śmierci Senat Rzeczpospolitej Polskiej postanowił ogłosić rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. W ramach tychże obchodów Biblioteka Kórnicka PAN zaprezentowała wczoraj w Zamku kórnickim wystawę pt. „W tym szaleństwie jest metoda NIEZWYKŁE DZIEŁO WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO” poświęconą Władysławowi Zamoyskiemu. Ekspozycja w zamkowym holu podzielona jest na dwie części. Na planszach przedstawiono epizody w życia hrabiego, natomiast w gablotach możemy znaleźć liczne pamiątki przywiezione z jego dalekich podróży do Australii, Oceanii czy USA.

Spora część ekspozycji dotyczy Zakopanego, które Zamoyski kupił dla Polski.

„Majątku, jaki mi Bóg w ręce oddał, nigdym nie uważał za własność moją, lecz za własność Polski, w czasowem mojem posiadaniu; własność, z której mi uronić niczego nie wolno, która Ojczyźnie jedynie, a nie mnie, ma służyć.

Na potrzeby moje osobiste nigdym z Kórnika centa nie wziął. Na zbytki żadne nigdym sobie nie pozwalał. Odmawiałem sobie wszystkiego, co mi się nie wydawało wprost niezbędnem. Ale gdzie sądziłem, że sprawa tego wymaga, wysiłków nie szczędziłem.

Jedno miałem pragnienie gorące, by wysiłki były skuteczne, a pomoc dana zmarnowaną nie została. Nie chodzi tu o mnie, boć mnie niewiele potrzeba, ale o krzywdę wyrządzoną sprawie publicznej, której służy i służyć ma wszystko, czem rozporządzam” – pisał sam hr. Zamoyski.

W 1920 roku Zamoyski wrócił do Kórnika, niestety na krótko, zmarł bowiem w wieku 71 lat.

Wystawę w kórnickim Zamku można oglądać do połowy grudnia.

Fot. Piotr Łysakowski