W dniach 27-28 września br. w Zakopanem odbyła się konferencja pt. „Zamoyski! Nie zasypiaj sprawy. Działalność hrabiego Władysława Zamoyskiego dla Polski”. Celem konferencji było upamiętnienie tego wybitnego Polaka i przypomnienie jego zasług w setną rocznicę śmierci Hrabiego. Konferencję zorganizowali: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.
Podczas konferencji wygłoszonych zostało 13 wykładów. Wśród wykładowców mogliśmy usłyszeć między innymi prof. UAM Magdalenę Biniaś-Szkopek oraz Krzysztofa Rataja z Biblioteki Kórnickiej PAN oraz prof. Andrzeja M. Jagodzińskiego i dr inż. Kingę Nowak z Instytutu Dendrologii PAN.
Na zakończenie pierwszego dnia wykładów uczestnicy konferencji udali się do Kościoła św. Krzyża, gdzie wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu Tatrzański Chór Szumny. Koncert zorganizowany został przez Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich oraz Fundację Ars Activa (Ars Activa Foundation). Podczas koncertu wykonano także utwór pt. „Władysława hrabiego Zamoyskiego z bratem Albertem ROZMOWA na szlaku z Kuźnic ku Kalatówkom” – była to światowa premiera utworu skomponowanego przez Norberta Paleja – kompozytora, pianistę, dyrygenta, profesora kompozycji na University of Toronto i dyrektora Festiwalu Muzyki Współczesnej w Toronto.
W sobotę, po mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Kuźnicach (w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego), rozpoczęliśmy drugi dzień zakopiańskiej konferencji, którą rozpoczęła prelekcja Pani Agaty Nowakowskiej-Wolak – Honorowej Cepculki. Była to okazja do przywołania wspomnień wychowanek Generałowej Jadwigi Zamoyskiej, które uczyły się w Szkole Domowej Pracy Kobiet w Kuźnicach. Zamykając dwudniową serię wykładów dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Michał Murzyn – otworzył wystawę plenerową pt. „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej”.
Na zakończenie konferencji zaproszono wszystkich jej uczestników do udziału w niezwykłym wydarzeniu – spektaklu „Weselisko w Adasiówce”, którego scenariusz, napisany przez Panią Renatę Kowalską z Tatrzańskiego Parku Narodowego, oparty został na prawdziwym weselu góralsko-wielkopolskim z 1890 roku. Spektakl ten przypomniał wesele Anastazji Wódkiewicz i Jana Krzeptowaskiego, którego przebieg opisały młode kuźniczanki-cepculki.
Fot. Piotr Łysakowski